Pri naložbah naj vas ne vodijo čustva
Ljudje smo čustvena bitja, zato obstaja velika verjetnost, da bomo pod vplivom strahu ali pohlepa sprejeli napačno odločitev. Tudi kadar se ukvarjamo z denarjem, se velikokrat vedemo čustveno in ne racionalno. Čustva nas še posebej rada prevzamejo v ekstremnih obdobjih rasti ali kriz in takrat prevladajo nad razumom.
Študije potrjujejo, da približno tri četrtine vlagateljev kupuje enote premoženja v vzajemnih skladih, ko so tečaji blizu vrha ali na samem obdobnem vrhu. Obratna pot je značilna za prodajo, saj večina vlagateljev prodaja svoje enote premoženja v vzajemnih skladih, kadar so tečaji na dnu. S tem povprečni vlagatelj na dolgi rok v povprečju dosega nižji donos kot trg, na katerega vlaga.
Investirajte disciplinirano
Ker je težko oceniti, kdaj je primeren čas za investiranje sredstev v vzajemni sklad, je za vlagatelje, ki nimajo izkušenj z varčevanjem na kapitalskih trgih, priporočljivo, da svoja presežna sredstva investirajo večkratno. To pomeni v enakih periodah in rednih zneskih v enega ali več izbranih vzajemnih skladov.
Redna mesečna vplačila v okviru varčevalnega načrta poskrbijo za to, da na dolgi rok v povprečju ne kupujete samo takrat, ko vlada optimizem in so tečaji v povprečju že precej visoko, ampak izkoriščate tudi krize in padce, ko so tečaji v povprečju poceni, in si s tem gradite ugodno povprečno nakupno ceno. To vam omogoča doseganje povprečnega dolgoročnega donosa, ki ga prinaša kapitalski trg.