Varčevalni načrt
Varčevalni načrt
-
Varčevalni načrt je oblika dolgoročnega varčevanja, namenjen vlagateljem, ki želijo z rednimi mesečnimi vplačili varčevati v Triglav vzajemnih skladih. Varčevanje s pomočjo varčevalnega načrta je enostavno in stroškovno učinkovito. Primerno je za vse, ki želijo z relativno nizkimi mesečnimi vplačili privarčevati primeren znesek sredstev. Koliko lahko privarčujete na ta način, preverite z vlagateljskim kalkulatorjem.
-
Bistvene prednosti varčevalnega načrta so:
- Enostavnost. Varčevalni načrt omogoča plemenitenje sredstev z rednimi mesečnimi vplačili v poljubne podsklade Krovnega sklada Triglav vzajemni skladi. Vlagatelji lahko v varčevalni načrt vplačujete sredstva izključno mesečno. Pogoj za sklenitev varčevalnega načrta je odprtje SEPA direktne obremenitve, ki omogoča vlagatelju enostavno plemenitenje sredstev z rednimi mesečnimi vplačili.
- Prihranek pri stroških. Zaradi dolgoročnega rednega mesečnega vplačevanja nudi ugodnosti pri vstopnih stroških.
- Optimizacija donosnosti. Zagotavlja doseganje optimalnejše povprečne nakupne vrednosti enot premoženja in s tem večjo možnost za doseganje donosov.
- Fleksibilnost. Varčevalni načrt nudi optimiranje privarčevanih finančnih sredstev glede na zastavljeni varčevalni cilj, saj omogoča prenose (prehode) sredstev med podskladi Krovnega sklada.
- Začasna prekinitev vplačevanja (moratorij). V primeru, da vlagatelj začasno ne more vplačevati predvidenih zneskov v varčevalni načrt, lahko kadarkoli, s pisnim obvestilom poslanim na Triglav Sklade, d. o. o., začasno prekine vplačevanje za poljubno obdobje, ki pa ne more biti daljše od 1 leta. Po tem obdobju je vlagatelj zopet zavezan vplačevati dogovorjene zneske, sicer se mu varčevalni načrt prekine.
- Prehodi med podskladi Krovnega sklada in optimiranje premoženja. Vlagatelj lahko v obdobju varčevanja menja sklade, v katerih plemeniti svoja sredstva.
- Likvidnost. Vplačana sredstva niso vezana in so vlagatelju v primeru potrebe vedno na voljo.
-
Vlagatelj ima lahko istočasno odprtih več varčevalnih načrtov in lahko kadarkoli odpre dodatnega, priporočljivo pa je, da se posvetuje s finančnim svetovalcem o smotrnosti več varčevalnih načrtov, saj fleksibilnost znotraj enega varčevalnega načrta omogoča prilagajanje glede na vlagateljeve potrebe.
-
Višina mesečnega vplačila v okviru varčevalnega načrta ni omejena, v primeru vplačevanja s pomočjo direktnih obremenitev SEPA ali vplačevanju v naložbene kombinacije pa ne more biti nižja od 30 EUR.
-
Posamezni varčevalni načrt se prekine v naslednjih primerih:
- Vlagatelj ne vplača treh zaporednih mesečnih vplačil in ne uveljavlja moratorija.
- Vlagatelj po izteku moratorija ne prične ponovno vplačevati v varčevalni načrt.
- Vlagatelj pošlje pisni zahtevek za prekinitev varčevalnega načrta.
Po prekinitvi varčevalnega načrta ostanejo privarčevana sredstva naložena v tistih skladih, v katere je vlagatelj sredstva vplačeval ali prenašal. Vlagatelj lahko izkoristi možnost nadaljnjega plemenitenja privarčevanih sredstev, prenašanja sredstev med skladi, obročnega izplačevanja privarčevanih sredstev ali pa po potrebi zahteva izplačilo sredstev v enkratnem znesku.
-
Vlagatelj lahko kadarkoli odda zahtevo za izplačilo sredstev. Če je izplačilo izvedeno prej kot po poteku 5 let varčevanja, se na izplačana sredstva obračunajo izstopni stroški, ki so opredeljeni v dokumentu Lestvice vstopnih in izstopnih stroškov.