Kako investirati v času negotovosti?
Kategorija

Kategorija
V času negotovosti je povsem normalno, da kot vlagatelji občutimo strah pred izgubo. Toda prav obdobja negotovosti lahko predstavljajo odlične priložnosti za dolgoročne vlagatelje, ki uspejo ohraniti hladno glavo ter se ne prepustijo negativnim čustvom, paniki ali impulzivnim odločitvam.
V času negotovosti je še bolj kot sicer pomembno, da je naložbeni portfelj razpršen oziroma diverzificiran. Razpršenost pomeni, da sredstva razporedimo med različne vrste naložb ter različne geografske regije in gospodarske sektorje. Tako zmanjšamo tveganje, da bi slabša uspešnost enega segmenta močno vplivala na celoten portfelj.
Prednosti vzajemnih skladov
Vzajemni skladi so že po naravi razpršene naložbe, saj vlagajo v večje število podjetij ali obveznic. V času geopolitičnih in ekonomskih negotovosti pa je smiselno razpršenost dodatno okrepiti z naložbami v sklade, ki pokrivajo različne globalne regije in sektorje. Pri tem velja omeniti pomembno prednost vlaganja v vzajemne sklade: prehajanje med podskladi krovnega sklada je neobdavčeno, kar vam omogoča prilagoditev portfelja brez nepotrebnih stroškov ali davčnih izgub.
Kako prilagoditi portfelj
V trenutnih razmerah negotovosti v povezavi z ZDA je ena od možnosti zmanjšanje izpostavljenosti tehnološkim podjetjem iz severnoameriške regije. Del sredstev iz sklada, ki vlaga v ameriška tehnološka podjetja lahko preusmerite v enega od globalnih skladov, ki pokrivajo širši spekter sektorjev in regij. Zanimiva možnost je lahko tudi usmeritev dela naložb v sklade, ki vlagajo v evropska podjetja, saj se ta včasih odzivajo drugače kot ameriška.
Poleg geografske in sektorske razpršitve se v negotovih časih priporoča tudi večji poudarek na defenzivnih sektorjih. Delnice podjetij iz sektorjev, kot so farmacija, zdravstvo in osnovne potrošne dobrine (hrana, kozmetika, izdelki za osebno nego ipd.) namreč praviloma bolje prenašajo negotove razmere, saj ta podjetja proizvajajo izdelke, ki jih potrošniki potrebujejo vsakodnevno.
Naložba v rast ali vrednost?
Naložbe v t.i. »growth« podjetja, ki so usmerjena v hitro rast, se v turbulentnih obdobjih pogosto izkažejo kot bolj ranljive. Zato je v takšnih razmerah bolj smiselno vlagati v »value« delnice – torej delnice podjetij, katerih cena delnice je relativno ugodna glede na njihovo notranjo vrednost, podjetja pa imajo stabilno poslovanje in izplačujejo dividende.
Izkoristiti nižje cene za večje nakupe?
Čeprav se lahko obdobje nižjih cen delnic zdi privlačno za enkratne večje nakupe po ugodnejših cenah (strategija »buy the dip«), strokovnjaki običajnim vlagateljem tovrstne špekulacije praviloma odsvetujejo. Ugotoviti idealen trenutek za investicijo oziroma »zadeti dno« trga je namreč izjemno težko. Namesto tega svetujejo postopno vlaganje oziroma strategijo DCA, kjer vlagate redne manjše zneske skozi daljše časovno obdobje. S tem namreč zmanjšate tveganje, da bi investirali večji znesek v napačnem trenutku.
Ne ustavljajte svojih naložbenih aktivnosti
Za vlagatelje, ki že redno mesečno vlagajo, je smiselno, da s tem nadaljujejo. Na ta način namreč avtomatično izkoristijo obdobje nižjih cen za ugodnejše nakupe, pri čemer se zaradi rednega periodičnega vlaganja ne izpostavijo prevelikemu tveganju.
V obdobjih gospodarskih in političnih negotovosti štejeta predvsem disciplina in potrpežljivost. Zgodovina finančnih trgov kaže, da najboljše dolgoročne rezultate praviloma dosegajo vlagatelji, ki znajo ohraniti mirno kri ne glede na kratkoročne vzpone in padce trga. Zato je v takšnih časih izjemno pomembno, da se osredotočite na svoj dolgoročni naložbeni načrt ter se izognete čustvenim reakcijam in paničnim odločitvam.
Ne pozabite tudi na pomen informiranosti in kakovostnih virov informacij. Raje kot da se zanašate na senzacionalistične novice in forumske komentarje, se posvetujte s strokovnjaki, ki vam bodo pomagali bolje razumeti trenutne razmere in vam svetovali, kako prilagoditi naložbeno strategijo za najboljše dolgoročne rezultate.
Investirajte redno in tako zmanjšajte izpostavljenost nihanjem. Investirajte z varčevalnim načrtom.