Kako prihraniti: Poceni malenkosti, ki niso vedno poceni

varčevanje denarja v šparovčku

Vemo, da je varčevati pametno in priporočljivo, a vendar se pogosto zgodi, da nam ni povsem jasno, kje začeti. Prihodki se nam zdijo prenizki, stroški previsoki, predvsem pa konec meseca nič ne ostane. 


No, prepričani smo, da ima skoraj vsak med nami še kje kakšen evro rezerve, zato smo zbrali nekaj predlogov, kje se te skrivajo. 

Kako začeti - pregled osebnih financ 

Najprej bo potreben skrben in iskren pregled osebnih financ. Če še nimate vzpostavljenega sistema spremljanja porabe, je skrajni čas, da se ga lotite. To je lahko tabela, kamor (ročno ali elektronsko) vpisujete vso porabo, obstajajo pa tudi različni programi in aplikacije, ki se jih lahko poveže z nekaterimi spletnimi bankami. Porabo lahko vnašate sproti ali pa popišete npr. konec meseca (v tem primeru bo morda treba hraniti račune). Pomembno pa je, da vam način zapisovanja dovolj ustreza, da boste zares lahko beležili vse, kar porabite. Hitro se bo namreč izkazalo, kateri stroški so nujni in katere bi bilo moč oklestiti. 

Drobni zneski, ki lahko nanesejo veliko

Trgovci in ponudniki storitev so že davno ugotovili, da ljudje zapravimo več, če nam produkte prikažejo v obliki mikrotransakcij – na primer mesečnih naročnin ali obrokov. Vedo tudi, da smo pri drobnih zneskih manj pozorni. Če niste prepričani, kje začeti rezati nenujne stroške, zato preverite naslednje kategorije nakupov.

  • Naročnine in članarine: Če jih ne uporabljate, jih ne plačujte. To pomeni, da se lahko na pretočne vsebine naročite za en mesec in naročnino prekinete, ko zaključite z edino zanimivo serijo v ponudbi, pa čeprav vam ponujajo še tako ugodne možnosti za podaljšanje. Tudi letna karta za fitnes ni prav nič več ugodna, če se boste na fitnes odpravili le trikrat.
  • Obročni nakupi: Telefon, ki ga odplačujete v 24 obrokih hkrati z naročnino, ni nič cenejši, kot če ga kupite naenkrat. Morda si tako res ne morete privoščiti najboljšega in najdražjega na trgu, a s tem v resnici ni nič narobe. Podobno velja tudi za dopuste, oblačila in ostale potrošne dobrine. Zdaj se odločite za nekaj zmernega, kar vam je dosegljivo brez zadolževanja, kasneje pa lahko privarčujete za kaj boljšega.
  • Nakupi v akcijah: Kupovanje nečesa samo zato, ker je poceni, čeprav izdelka ne potrebujete, je nepotreben strošek, hkrati pa obremenitev za okolje, saj bo kmalu pristal v smetnjaku.
  • Drobni nakupi pred blagajno: To so tiste čokoladice pri blagajni, ki kar same od sebe skočijo v košarico, pa kakšna izjemna akcija, ki jo ponuja blagajničarka, in baterije, ki vedno pridejo prav (čeprav ne ustrezajo nobeni napravi, ki jo imamo doma). Ne pozabimo niti na spletno nakupovanje, kjer nam tik pred zaključkom nakupa ponudijo še kakšno malenkost. 
  • Vsakodnevne »razvade«: Kavica v kavarni je lep ritual, ki pa lahko nanese kar precejšen mesečni znesek, če si jo privoščimo vsak dan. Namesto sendviča ali čokoladice iz avtomata lahko od doma prinesete malico in tako prihranite kar nekaj evrov. 

Vsi posamezni zneski so lahko na prvi pogled majhni, a ko imamo takšnih malih stroškov več, smo hitro pri 10, 20 ali celo 50 evrih na mesec. Če jih preračunamo na letno raven, pa dosežejo 120, 240 in 600 evrov, kar je lahko že znaten prihranek.

Varčevanje naj bo prioriteta

Če vemo, da nam konec meseca le redko ostane na računu kaj, kar bi lahko namenili za varčevanje, je treba na zadevo pogledati malo drugače. Če ste pregledali svoje osebne finance, dobro veste, koliko je neizogibnih mesečnih stroškov, koliko pa jih je malo manj nujnih. Zato lahko določite znesek, ki ga boste vsak mesec na začetku meseca oz. ob plači namenili varčevanju. Najbolj enostavna je sklenitev varčevalnega načrta, pri katerem se bo vaš privarčevani denar dolgoročno plemenitil, hkrati pa ne bo predstavljal skušnjave, da bi ga sproti porabili.

Naročite se na brezplačen posvet s finančnim strokovnjakom, ki vam bo predstavil možnosti varčevanja z varčevalnim načrtom.