Finančni trgi: šok je mimo, rast je nazaj

financni analitiki gledajo dogajanje na borzi

Minilo je nekoliko več kot mesec dni od 2. aprila oziroma »dneva osvoboditve«, ko je ameriški predsednik Donald Trump ZDA uvedel obsežne carine za ameriške trgovinske partnerje in s tem »osvobodil« največje svetovno gospodarstvo. 

Šok na trgih zaradi carin

Spomnimo se, da so investitorji Trumpovo potezo sprejeli negativno. Zaradi novice, da je ameriški predsednik osvobodil cel svet od pričakovanj, da bo svetovno gospodarstvo delovalo brez nepotrebnih pretresov, svetovni delniški trgi so se znašli pod močnimi pritiski - od 1. aprila do najnižjih vrednosti v letošnjem letu so za več kot 10 odstotkov padli, na primer, ameriški delniški indeks MSCI USA (-14,1 %), evropski delniški indeks MSCI Europe (-12,9 %) in japonski delniški indeksi MSCI Japan (-14,5 %).

Kako so reagirali delniški trgi

Bralci tega prispevka, ki dlje časa spremljajo dogajanja na kapitalskih trgih, so se že, verjetno, srečali s podobnimi situacijami v preteklosti – leta 2020 nas je, na primer, presenetila širitev Covid-19 in močni padec delniških trgov, ki je sledil spoznanju, da je situacija zelo resna. Vedo tudi, kaj se je zgodilo v nadaljevanju – delniški trgi so spet začeli rasti in presegli pretekle vrhove. To se na delniških trgih dogaja znova in znova – padec, ki mu sledi rast, ki ji sledi padec, ki mu sledi rast, in tako naprej. Trenutna situacija ni nič drugačna – delniški trgi rastejo in so že višje kot 1. aprila. Od najnižjih vrednosti so ključni delniški trgi zrasli že za več kot 15 %: MSCI USA za 18,4 %, MSCI Europe za 16,1 % in MSCI Japan za 19,5 %.

Kaj pomeni to za vlagatelje?

Kaj se je zgodilo? Minil je šok, ki ga je povzročil Donald Trump, in investitorji so začeli večji poudarek dajati analizi trenutnega stanja in prihodnjih scenarijev. Investitorje je vsekakor razveselilo dejstvo, da so bile objave rezultatov poslovanja podjetij, ki so se zgodile v zadnjih treh mesecih in se nanašale na prejšnje četrtletje, pozitivne. Ameriška podjetja so v prejšnjem četrtletju dosegla rast tako na področju prihodkov kot tudi čistih dobičkov (več kot 10-odstotno), medtem ko so evropska podjetja dosegla rast na področju prihodkov in padec na področju čistih dobičkov. Tudi na področju napovedi za rezultate poslovanja v letu 2025 situacija ne izgleda problematično – napovedi za čisti dobiček so se nekoliko zmanjšale v marcu tako pri ameriških kot tudi pri evropskih podjetjih, ampak ta padec ni bil zelo velik (-1,9 % pri ameriških podjetjih in -4,1 % pri evropskih), in se je že stabiliziral v maju.

Pozitivne objave rezultatov poslovanja podjetij so v veliki meri odraz relativno pozitivnega gospodarskega okolja. Ne glede na visoko negotovost, ki jo povzroča nepredvidljivost ameriške politike, recesija ni osrednji scenarij. Je res, da trgovinski protekcionizem ZDA zavira globalno gospodarsko rast, predvsem v izvozno usmerjenih državah in državah v razvoju, a centralne banke ostajajo proaktivne in so pripravljene sprostiti finančne pogoje v primeru poslabšanja razmer. Več svobode, ki jo imajo centralne banke, je rezultat tega, da se je inflacija stabilizirala (čeprav bi se znala nekoliko povečati v drugi polovici leta zaradi vpliva ameriških carin). Pozitiven vpliv na razpoloženje investitorjev ima tudi dejstvo, da je v zadnjem času retorika Bele hiše postala bolj spravljiva, kar nakazuje, da bo negativni vpliv carin manjši, kot se je pričakovalo še par tednov nazaj.

Lekcije za dolgoročne investitorje

Zgodovina dokazuje, da so potrpežljivost, dolgoročnost in optimizem ključni dejavniki uspeha pri doseganju investicijskih ciljev. Obstoječi in bodoči investitorji se morajo zavedati, da nihče ne more napovedati vseh padcev in skokov, ki se bodo v prihodnjih desetletjih zgodili na kapitalskih trgih. To niti ne sme biti cilj, ki bi ga morali pri investiranju zasledovati investitorji. Čudežni recept za uspešnost pri investiranju je pri povprečnem investitorju zelo enostaven: 100-odstotna izpostavljenost do delnic + več desetletij časa + učinkovit mehanizem rednega investiranja + čim manj pogosto spremljanje situacije na kapitalskih trgih pred začetkom zadnjega investicijskega desetletja. Šele s približevanjem upokojitvi je treba začeti postopoma zniževati raven tveganja investicijskega portfelja in to s pomočjo investicijskega strokovnjaka, ki lahko pomaga pri učinkoviti prilagajanju investicijskega portfelja.


Če povzamem, trenutna situacija ne izgleda problematično, dogodki v zadnjih tednih pa dokazujejo tezo, da so potrpežljivost, dolgoročnost in optimizem ključni pri uspešnem zasledovanju finančnih ciljev.

Želite začeti dolgoročno investirati? Izpolnite obrazec za brezplačen posvet s finančnim strokovnjakom in stopite na pot finančne stabilnosti in neodvisnosti.