Ranljivi trg po napadu v Savdski Arabiji
Svetovni trg: povečano geopolitično tveganje je dolgoročno nevarnejše kot pomanjkanje nafte na trgu.
Ena od ključnih novic v zadnjih desetih dneh je bil napad na naftno infrastrukturo v Savdski Arabiji. Napad je bil izveden v soboto, 14. junija, in sicer z droni, odgovornost pa so prevzeli hutijski uporniki iz Jemna. Tarča napadov so bili objekti v Huraisu in Abkaiku, kjer je največji naftno-predelovalni kompleks na svetu z zmogljivostjo sedem milijonov sodov nafte na dan.
Reakcijo na izpad proizvodnje nafte v vrednosti 5,7 milijona sodov na dan, kar je zgodovinsko največji enkratni izpad proizvodnje nafte, smo videli v ponedeljek. Tako nafte znamke WTI kot tudi nafta znamke Brent sta se podražili za skoraj 15 odstotkov. Razumljivo je, da so ceni sledili tudi naftni derivati. Dve ključni vprašanji brez jasnih odgovorov, ki sta vplivali na razpoloženje na surovinskih in tudi kapitalskih trgih, sta bili: »Kdo je v resnici kriv za napad?« in »Kako hitro bo rešen problem izpada približno petih odstotkov svetovne ponudbe nafte?«.
Ameriški predsednik Donald Trump je kmalu po napadu izjavil, da je napad odgovoren Iran, Savdska Arabija pa je sporočila, da je bilo uporabljeno iransko orožje. Letos smo priča nadpovprečni napetosti v regiji, ki je tudi sicer eno od največjih svetovnih središč nestabilnosti. Spomnimo, da smo bili pred kratkim zelo blizu vojaškega napada ZDA na Iran. Napetost med dvema državama ostaja na visoki ravni, verjetnost agresivnega odgovora ZDA ostaja relativno visoka. Zelo verjetno, da bodo ZDA odgovorile s strožjimi sankcijami in ne z vojaškim napadom. A povečano geopolitično tveganje je dolgoročno gledano nevarnejše kot pomanjkanje nafte na trgu.
Zelo kmalu po napadu so se pojavile novice, da bi utegnilo popravilo kompleksa Abkaik trajati več mesecev.
Vendar je že v torek predsednik uprave savdijskega naftnega podjetja Saudi Aramco sporočil, da kompleks Abkaik predeluje dva milijona sodov nafte na dan, do konca septembra pa se bo ta številka morda povečala na 4,9 milijona sodov na dan oziroma na raven pred napadom. Ali so ocene Savdske Arabije preveč optimistične, bomo videli zelo kmalu. Treba pa je poudariti, da se Savdski izvoz nafte ne bo zmanjšal. Savdska Arabija bo namreč začela sproščati strateške rezerve in znižala obseg nafte, ki jo predelujejo njihove rafinerije, za milijon sodov na dan.
V torek in sredo so cene nafte padle za skoraj osem odstotkov, v četrtek pa so spet zrasle. Pričakovati je, da bodo cene nafte v prihodnjih dneh zelo občutljive na novice iz Savdske Arabije, ZDA in Irana.
Avtor: Alexandr Gutirea, Triglav Skladi
DELO, 21.9. 2019, RUBRIKA: BORZNA ANALIZA, SVETOVNI TRG