Vlagatelji bodo pozorni na objave poslovnih rezultatov
Prva finančna poročila o letu 2019 so objavile velike ameriške banke, razočarala je le Wells Fargo.
Nafta in zlato sta se na začetku leta burno odzvala na geopolitično zaostritev, ki se je sprožila z ameriškim ubojem visokega iranskega generala Sulejmanija, iranskim protinapadom na ameriške baze in nazadnje še s sestrelitvijo potniškega letala v Teheranu.
Med vsemi surovinami ostaja zlato v pozitivnem trendu in je trenutno več kot 2,5 odstotka v plusu, merjeno v evrih. Tudi cena nafte se je v času novice o napadu iranskih sil med trgovanjem zvišala za skoraj pet odstotkov, nato pa istega dne končala še komaj v plusu. Od začetka leta pa ostaja nafta v negativnem trendu.
Napetosti na Bližnjem vzhodu pa niso preveč vznemirile delniških trgov, ki nadaljujejo svojo pot navzgor. Na razvitih trgih so v ospredju ameriške delnice, med »razvijajočimi se trgi« pa turške delnice, ki so startale najprej negativno, še posebno po eskalacij trenj na Bližnjem vzhodu. Turško gospodarstvo je še vedno precej ranljivo ob višjih cenah nafte, kar se hitro kaže v padcu domače valute in povečanem deficitu države.
Tokrat je bila turška lira relativno stabilna, po umiritvi razmer pa se je zvišala tako valuta proti evru kot delniški trg, ki je letos že dobrih sedem odstotkov v plusu. Okrevanje realnega sektorja v Turčiji se je začelo septembra leta 2018, ko je proizvodni indeks nabavnih menedžerjev dosegel dno pri 42,7, potem pa se je do konca lanskega leta zvišal na 49,5. Inflacija se znižuje, zato so upi še naprej usmerjeni v delovanje turške centralne banke v nadaljnji rez obrestne mere. Turški trg ostaja zanimiv, saj ga podpirajo ugodna vrednotenja, razmeroma visoka dividenda donosnost in veliko zanimanja tujih investitorjev.
Vlagatelji se bodo v prihodnjih dneh posvetili rezultatom poslovanja in napovedim za leto 2020. V preteklem tednu so prve rezultate objavile večje ameriške banke. Banka JP Morgan je v zadnjem četrtletju leta 2019 dosegla dobiček v višini 8,5 milijarde dolarjev, kar je 21-odstotna rast v primerjavi z zadnjim četrtletjem 2018, neto obrestni dobiček se je po pričakovanju znižal predvsem zaradi večkratnega znižanja obrestne mere.
Večjo rast dobička so zabeležili tokrat predvsem pri rasti dobička iz trgovanja z obveznicami, valutami in surovinami, ki so mu investitorji lani namenjali veliko pozornosti. Banka je v tem segmentu presegla pričakovanja analitikov za celo milijardo dolarjev, kar je bilo res presenečenje.
V času pisanja članka je z rezultati razočarala le Wells Fargo. Pričakovanja analitikov za rast dobička v zadnjem četrtletju za podjetja iz indeksa S & P 500 so negativna, saj naj bi se dobiček znižal za 1,5 odstotka, sodeč po prvih objavah pa verjamemo, da bodo podjetja presegla napovedi trga in prikazala celo rast dobička za zadnje četrtletje, kar bo dobra popotnica za nove donose tudi letos.
Avtor: Miha Mihalj, Triglav Skladi
DELO, 18. 1. 2020, RUBRIKA: BORZNA ANALIZA