ZDA vstopajo v volilno leto
Donosi na ameriških delniških in tudi na obvezniških trgih so letos naravnost fantastični. Ker smo priča izrazito ohlapni monetarni politiki, pričakujemo nadaljnjo rast tečajev na borzi.
V torek, 3. novembra, prihodnje leto bodo Američani izbirali 46. predsednika največje in najmočnejše države na svetu. Predsednik Donald Trump je že napovedal, da se bo potegoval za svoj drugi in zadnji mandat. Ankete mu trenutno kažejo, da bo ta mandat zlahka osvojil. Dejstvo je, da med republikanci nima prave konkurence, še bolj so razdrobljeni demokrati, kjer se trenutno 17 kandidatov poteguje za demokratsko nominacijo.
Borza in volitve
Kaj pravi zgodovina? Od leta 1952 je borzni indeks Dow Jones v volilnem letu v povprečju dosegel 10,1-odstotno donosnost, ko se je predsednik potegoval za svoj drugi mandat. Analitiki razloge za take donose iščejo v manjši stopnji negotovosti, po drugi strani želi predsednik med volilnimi obljubami še nekaj dodati, zato so prisotna pričakovanja po znižanju davkov oziroma drugih ukrepih, ki bodo spodbudili gospodarsko rast.
Kaj pa ohlajanje gospodarstva
Mednarodni denarni sklad je v oktobrskem poročilu zapisal, da letos pričakuje triodstotno rast BDP svetovnega gospodarstva, v letu 2020 pa naj bi se rast okrepila na 3,4 odstotka BDP kot posledica rasti predvsem držav razvijajočih se trgov. Kljub opaznemu poslabšanju makroekonomskih kazalcev večine držav razmere niso alarmantne. Zelo stimulativno vlogo igrajo centralne banke z ZDA na čelu, ki so konec oktobra znižale temeljno obrestno mero, s tem pa poskrbele za dodatni zagon največjega gospodarstva na svetu. Po drugi strani se počasi razpleta trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko, saj naj bi bil sporazum morda dosežen že letos.
Letošnji donosi so fantastični!
Donosi na ameriških delniški in tudi na obvezniških trgih so letos naravnost fantastični, saj imajo delniški tečaji veliko podporo v obilni likvidnosti in okolju nizkih oziroma celo negativnih obrestnih mer, kjer večina centralnih bank še znižuje temeljno obrestno mero. Na podskladu Triglav Severna Amerika smo portfelj prilagajali predvsem z upoštevanjem zadnjih ukrepov centralnih bank, trgovinske vojne in brexita ter glede na poslovne rezultate in napovedi posameznih podjetij.
V zadnjem obdobju smo nekoliko znižali izpostavljenost do panoge osnovnih potrošnih dobrin, ker so bila vrednotenja previsoka, obenem je panoga izrazito defenzivna in se slabše obnaša v okolju nižanja obrestnih mer. Prodajali smo delnice proizvajalca kozmetičnih izdelkov Estee Lauder in proizvajalca prigrizkov Mondelez International. Znotraj panoge potrošnih dobrin smo prodali delnice McDonald'sa Corp., Strabucksa Corp., in Yum! Brands, po drugi strani pa smo kupovali delnice trgovcev, kot sta Home Depot in Ross Stores, ter ponudnika avtomobilskih delov O'Reilly Automotive Inc. V podskladu smo nekoliko povečali izpostavljenost do panoge energetike, kjer smo kupili delnice energetskega podjetja Hess Corp, ter do panoge zdravstva in farmacije, kjer smo kupovali CVS Health Corp. in Edward Lifesciences Corp.
Pričakujemo nadaljnjo rast
Struktura naložb v podskladu Triglav Severna Amerika je naravnana glede na našo percepcijo prihodnjih gibanj na delniških trgih, kjer smo priča izrazito ohlapni monetarni politiki, zato pričakujemo nadaljnjo rast tečajev na borzi. Podsklad je bolj naklonjen cikličnim sektorjem, znotraj katerih iščemo najbolj privlačne naložbe, ki imajo veliko možnosti za rast. To so denimo gradbeništvo, avtomobilska industrija, proizvajalci različne opreme in podobno.
Nasvet malim vlagateljem
Vlagateljem kot vedno svetujemo preudarnost pri vlaganju, dolgoročnost ter razpršenost portfeljev, hkrati menimo, da je delniški naložbeni razred še vedno zelo privlačen za vlaganje.
Avtor: Mitja Baša, pomočnik direktorja sektorja upravljanja premoženja, Triglav Skladi
MOJE FINANCE, 11.11. 2019, RUBRIKA: (UPRAVLJANJE V ŽIVO)