Na Kitajskem se življenje vrača v normalne tirnice
Povečanje potrošnje premoga je znak, da se je industrijska proizvodnja po zastoju začela prebujati
Čeprav smo zadnje dni priča velikim padcem na svetovnih borzah, pa kitajski trg letos ne zaznava bistvenih padcev. Tako je delniški indeks MSCI China do 11. marca izgubil 6,09 odstotka, medtem ko je borzni indeks šanghajske in shenzhenske borze CSI300 v istem obdobju izgubil 2,10 odstotka, oboje merjeno v evrih.
Delniški indeks S & P Global 1200 pa je v tem času izgubil 16,73 odstotka, indeks S & P 500 pa 15,86 odstotka vrednosti, spet merjeno v evrih.
Kitajsko gospodarstvo se počasi vrača v normalne okvire. Makroekonomski kazalniki za februar tega sicer še ne potrjujejo, vendar je to mogoče razbrati iz nekaterih drugih, ki po svoji naravi niso samo makroekonomski, kažejo pa na to, da se v gospodarstvu vseeno nekaj dogaja.
Eden od takih kazalnikov je poraba premoga. Potem ko je na začetku februarja potrošnja dosegla dno, se je v zadnjih dveh tednih začela povečevati. Čeprav Kitajci postajajo vse bolj ekološko ozaveščeni, je pred njimi še precej izzivov na tem področju. Večina električne energije se namreč še vedno proizvede iz premoga. Nekoliko bolje je pri ogrevanju, kjer se vse bolj uveljavlja zemeljski plin. Vseeno je povečanje potrošnje premoga znanilec, da se je industrijska proizvodnja, ki je v preteklih tednih zastala, začela prebujati.
V večjih kitajskih mestih je tudi več prometa kot pred mesecem. Delavci se počasi selijo nazaj v mesta, s tem pa se povečuje tudi gostota prometa na cestah, več je tudi potnikov na podzemni železnici. Kljub rasti pa ti kazalniki še vedno precej zaostajajo za vrednostmi, ki so bile zabeležene v prejšnjih letih. To pomeni, da se življenje v mestih le počasi prebuja.
Prav prevozniki so zaradi zastoja proizvodnje in karantene v določenih delih države v preteklih tednih poleg turističnih podjetij izgubili največ in nedavni močan padec cen surove nafte jim bo prišel prav. Od nizkih cen nafte lahko pričakujejo koristi tudi v drugih sektorjih. Kitajska namreč uvaža večino energentov, pri surovi nafti je ta delež 70-odstoten. Nizke cene nafte bodo spodbudile gospodarsko rast.
Proizvajalec mobilnih telefonov Apple je že prejšnji teden objavil, da je njihova proizvodnja na Kitajskem na polovici običajne in da bi do konca meseca lahko dosegli polno zasedenost proizvodnih zmogljivosti. Hkrati so pred dnevi odprli 38 od svojih 42 prodajaln na Kitajskem.Pričakovati je, da bo k hitrejšemu zagonu proizvodnje pripomogla tudi država s spodbudami gospodarstvu. Nekateri računajo, da bi država lahko pospešila gradnjo infrastrukture ali pomagala s krediti gospodarstvu.
Seveda pri vsem obstajajo tudi tveganja. Zdaj ko se delavci s podeželja spet selijo v mesta, je mogoče, da bo sledil drugi val okužb s koronavirusom. Možno je tudi, da bo potrošnja prebivalstva rasla počasi, s tem pa bo počasneje rasla tudi proizvodnja. Če bi nastala globalna recesija, bi utegnil trpeti tudi izvoz, vendar je za Kitajsko vseeno pomembnejše notranje povpraševanje, saj ne želijo več biti odvisna od izvoza.
Avtor: Matjaž Dlesk, Triglav Skladi
Objavljeno v: Delo, 19. 3. 2020, rubrika: Svetovni trg